Smyslové orgány

 

ČICH

Morčata mají dobře vyvinutý čich. Je to poznat už podle toho, že se vzájemně očichávají nejenom v genitální oblasti, nýbrž i v obličeji. Také hranice svého revíru si označují močovou značkou. Morče se Vás naučí poznávat podle Vaší osobní vůně. Vaše ruce by však při dotyku zvířat neměly být cítit parfémem nebo nějakým čistícím prostředkem.


CHUŤ

Morčata patří k labužníkům mezi zvířaty. A přesto odmítají příliš sladké nebo naopak příliš hořké krmení. Mnoho jedovatých rostlin má hořkou chuť. Každé morče však může mít různé chutě, stejně jako člověk. Určitě svému morčeti uděláte radost dostatečným přísunem sena, zelené píce, ovoce a zeleniny.
 

SLUCH

Při žraní, chůzi nebo i v klidové poloze morčata vydávají neustále nějaké zvuky - kvíkání, brumlání apod... Vyšší tóny slyší líp než my lidé, naopak tóny hlubší postřehnou hůře. Jejich sluchová frekvence je má rozsah 50 - 33000 hertzů, kdežto naše frekvence je mezi 15 a 20000 hertzy. Morčata také podle vydávaných zvuků umí odlišit, zda se jedná o samici nebo samce. Vysoké a pronikavé zvuky morčata lekají a nemají je ráda.
 

ZRAK

Stejně jako lidé mají morčata barevné vidění. Jejich oko dokáže postřehnout během jedné sekundy až 33 obrázků (lidské oko jenom 18 až 22 snímků). Takže film, který mi vidíme normálně, morčata vidí trhaně. Jelikož se oči morčete nachází po stranách hlavy, zajišťují širokoúhlé zorné pole. Může tak v dostatečném předstihu spatřit blížícího se nepřítele. Toto uložení očí má i negativní stránku - morčata mají špatný odhad vzdálenosti.

ZDROJ 2 (upraveno)