Nemoci morčat

Prevence proti nemocem

  • udržujte čistotu klece/terária
  • zkažené ovoce a zeleninu včas odstraňte
  • vodu denně vyměňujte, aby se nemnožily řasy a bakterie
  • klec/terárium nevystavujte moc velkému teplu (ideálně pokoj. teplota) a moc velkému chladu (teplota nesmí klesnout pod 5-10 °C)
  • klec/terárium nevystavujte průvanu ani přímému slunci
  • dávejte dostatek ovoce a zeleniny - obsah vit. C
     

Jelikož pro morčata může být smrtelné i sebemenší nachlazení, vyhledejte veterináře již při prvních příznacích onemocnění.

 

Nejčastější onemocnění morčat

PRŮJEM

Zkažená potrava, znečištěná voda, krmení s příliš velkým obsahem vody nebo nové krmení mohou být příčinou průjmu. Při lehkém průjmu může být řešením dočasná dieta v podobě sena a vody. Zvířeti, které má průjem, nepodávejte alespoň týden žádné ovoce a zeleninu. Dokud průjem zcela neustane, je nutné každý den čistit klec a nakonec ji důkladně vydezinfikovat. U silnějšího průjmu, který je provázen nechutenstvím a apatií, bude nezbytná urychlená návštěva lékaře.
 

NACHLAZENÍ

Nejběžnější příčinou nachlazení je průvan a chlad v kombinaci s vlhkem. Prvním příznakem onemocnění je mokrý čenich. Okamžitě morče přeneste do místnosti s pokojovou teplotou. Pakliže se nachlazení začne projevovat vážnější formou, např. chraplavým dýcháním a výtoku z nosuje, je nutné vyhledat veterináře.
 

OTOKY

Zpozorujete-li na těle morčete nateklé místo, ihned vyhledejte veterináře, protože by mohlo jít o absces. Abscec je ranka, kolem které se pokožka zacelila příliš rychle, aniž by se rána zcela zahojila; hnis pak nemá kudy vytéci.
 

PLÍSŇOVÉ ONEMOCNĚNÍ KŮŽE

Plíseň se vyznačuje viditelnými stroupky na čenichu morčete; podobné stroupky se nacházejí i v srsti Plíseň neohrožuje přímo život morčete, ale mohou se jí nakazit ostatní zvířata i lidé. Neodkládejte proto návštěvu veterináře.
 

KOŽNÍ ROZTOČI (SVRAB)

Jejich přítomnost zpozorujete nejprve jako řídce osrstěná nebo zcela holá místa, většinou na zadní části těla morčete. Během několika týdnů může být zasažena celá plocha kůže, tak daleko to však rozhodně nesmíte nechat dojít. Svrab je nakažlivý, nicméně postihuje zpravidla pouze méně odolné jedince.
 

UŠNÍ ROZOTOČI

Jestliže vaše morče neustále potřásá hlavou nebo ji drží na stranu, může být postiženo ušním roztočem. Ušního roztoče lze poznat podle tmavých výměšků v uchu. Toto nakažlivé onemocnění musí vyléčit veterinář.
 

VYKOUSANÁ SRST

Morče si může ze stresu vykousávat srst na určitých částech těla. Možná se cítí osamělé, nebo je v jedné kleci příliš mnoho zvířat pohromadě. V takovém případě stačí pořídit osamělému morčeti společnost, nebo mu sami věnovat více pozornosti; velkou skupinu morčat je naopak třeba rozdělit, případně jim pořídit větší příbytek.
 

PROBLÉMY S CHRUPEM

Přední zuby všech hlodavců, tedy i morčat, neustále rostou a obrušují se o protilehlé zuby. Je proto nutné, aby mělo morče dostatek příležitosti k hlodání, které takovému obrušování napomáhá. Jestliže se tato potíž objeví již u mladého morčete, které teprve začíná jíst pevnou stravu, musíte se smířit s tím, že mu budete muset nechávat zuby pravidelně zaštipovat. Tento problém je stoprocentně dědičný, takže je jen rozumné nepoužívat takové morče k dalšímu chovu.
 

VŠI A BLECHY

Morčata nejsou zpravidla příliš náchylná na napadení těmtito cizopasníky. Vši mohou dostat například od ptáků. Pokud tedy chováte jiná zvířata, která jste nuceni zbavovat cizopasníků, podrobujte této proceduře pro jistotu i morče.

ZDROJ 5 (upraveno)