Rasy morčat

Krátkosrstá plemena - bez rozet

anglické (hladké obyčejné)                  /rovná srst/
Srst: rovná a krátká do 3 cm bez vírů.
Barva: u jednobarevných morčat má být barva celistvá, bez žádných světlejších nebo tmavších míst. U barev aguti je žádoucí po celém těle rovnoměrný ticking.
Nejčastější vady: úzká a dlouhá hlava, úzké a dlouhé tělo.
Péče o srst: téměř žádná, pouze týden před výstavou denně kartáčovat.

 

anglický rex                                        /vlnitá srst/
Srst: je kudrnatá, velmi hrubá, kolmo odstávající od těla. Je relativně krátká a pružná, hluboko zasazená, na hlavě a na břiše bývá kratší než na ostatních částech těla.
Barva: oblíbení jsou tříbarevní rexové, často se chovají i černí, bílí a červení.
Vady: srst zcela nebo i částečně přiléhající k tělu, srst přesahující délku 3 centimetrů, výskyt rozet.
Nežádoucí křížení: s morčaty rozetovými (rozetou, crested) a dlouhosrstými. Pokud nemáme vhodného partnera pro rexe, je možné ho křížit s morčetem hladkým obyčejným.

 

americký teddy                                    /vlnitá srst/
Vzhledově je americký teddy shodný s anglickým rexem, ale geneticky je odlišný.

 

Krátkosrstá plemena - jedna rozeta na hlavě

anglický crested                                /rovná srst/
Srst: je hladká, přiléhavá a má málo podsady. Od hladkého obyčejného jej odlišuje rozeta na čele, která má stejnou barvu jako ostatní srst. Vír musí být umístěn uprostřed čela a má být co největší a pravidelný, kulatý, dědí se dominantně. 
Barva: Mohou se chovat v nejrůznějších barvách, ale nejčastěji se vyskytují v barvách aguti a jednobarevná (černá, červená, bílá a krémová).
Vady: na hlavě dvě malé rozety blízko sebe, vír jinde na těle (vyřazuje zvíře z chovu), bílé chlupy v rozetě.

 

americký crested                                /rovná srst/
Srst: Toto plemeno je zcela shodné s anglickým crestedem, jediným rozdílem je barevné odlišení čelní rozety od barvy ostatní srsti. Tato tzv. koruna má bílou barvu. Žádoucí je koruna celistvě bílá, ale často bývá bílá jen její část.
Barva: Chovají se v různých barvách, nejčastěji jako červená, černá, zlatě zbarvená a buff.
Vady: Bílá barva nemá přesahovat rozetu ani nemá být příliš chudá.

 

Krátkosrstá plemena - minimálně 8 rozet rovnoměrně rozmístěných po těle

rozeta                                                  /rovná srst/
Srst: Charakteristickým znakem jsou rozety (víry), které jsou rovnoměrně rozloženy po celém těle.
Srst: tohoto plemene je hrubší a delší než u hladkosrstých morčat, ale nepřesahuje 4 cm. Díky řídké podsadě se nezacuchává.
Každá dobře utvářená rozeta vychází z jednoho bodu, který musí být malý asi jako špendlíková hlavička. Rozeta je dostatečně hluboká a tvoří malý "kalíšek".
Morče má mít minimálně 8 symetricky rozložených rozet. Požadovány jsou dvě rozety na hřbetě podél páteře, dvě na zadku, dvě postraní rozety na bocích a dvě na kyčlích. Ramenní rozety jsou žádoucí, ale nejsou nutné.
Postavená srst mezi jednotlivými rozetami tvoří hřebeny, které mají být rovné, vzpřímené a pevné. Centrální hřeben je podél páteře od límce na zadek, rovnoběžně s ním jsou na každé straně dva postranní hřebeny. Kolmé na centrální hřeben jsou límcový hřeben přes ramena a zadní hřeben nad boky a zády. Límcový hřeben je až za rameny. Hřebeny mají vyhlížet upraveně.
Na tvářích jsou dopředu rostlé vousy. Ouška zůstávají u mladých morčat poměrně dlouhou dobu vztyčena, naž se sklopí do požadovaného "výstavního" tvaru.
Barva: Chová se v různých barvách, nejčastěji jako jednobarevná (červená, černá, bílá), ale vyskytují se i tříbarevná, želvovinová, aguti a bělouš.
Vady: např. velký středový bod rozety, méně rozet, nepravidelné rozmístění a tvarování rozet, rozetky na masce...


Dlouhosrstá plemena - bez rozet

šeltie                                                    /rovná srst/
Srst: je dlouhá, hladká a splývavá, bez rozet. Na hlavě má šeltie srst krátkou, od očí k uším se prodlužuje a za ušima je již srst dlouhá a podél těla splývá volně dolů. Na tvářích je žádoucí dlouhá srst ("licousy"). Kvalitní morčata tohoto druhu mají zcela běžně srst dlouhou kolem 20 cm.
Barva: u šeltií je oblíbená tříbarevná, černo- i červenostrakatá, želvovinová, chovají se i jednobarevné (červená, bílá, černá)
Vady: Příliš krátká, případně zacuchaná nebo dokonce zplstnatělá srst.

 

texel                                                    /vlnitá srst/
Srst: je to morče bez jediného víru (rozety), jehož srst je zvlněná, na dotek hebká, dlouhá asi 12 cm. Má být zasazena hluboko v kůži a vyrůstá kolmo k tělu. Na hlavě a na břiše je srst kratší, na břiše tvoří jemné kudrlinky. Trsy dlouhých chlupů se stáčí do spirálek, které rozčesáním zmizí a znovu se stočí po navlhčení srsti.
Barva: nejčastěji se chová v barvě červené, bílé, červeně strakaté, existují i morčata s ruskou kresbou a aguti. Třbarevní texelové nejsou uznáni ve všech zemích.
Vady: místa s řidším osrstěním.


Dlouhosrstá plemena - jedna rozeta na hlavě

coronet                                              /rovná srst/
Coronet neboli "korunka" se dá popsat jako dlouhosrstý crested nebo šeltie s rozetou. Však také vznikl v Anglii spojením těchto dvou plemen. Po šeltii zdědil coronet dlouhou splývavou srst, která padá od hlavy dozadu a volně splývá podél těla. Crested dal této nové rase výraznou čelní rozetu. Středový bod rozety je velikosti špendlíkové hlavičky a rozeta musí vytvářet pravidelný, kruhový tvar.
Vady: Velký středový bod rozety, nepravidelný tvar rozety.

 

merino                                                  /vlnitá srst/
Srst: je vlnitá, s rozetou na čele. Tato čelní rozeta je u merina méně nápadná než u coroneta. Je to tím, že vlnitá srst merina od hlavy odstává a tím vír poněkud uzavírá.


Dlouhosrstá plemena - "pony" na hlavě a dvě rozety na kyčlích

peruánec                                             /rovná srst/
Srst: je dlouhá, lesklá, na dotyk hebká. Na tvářích je srst kratší, není však přilehlá jako u šeltie, ale odstává a opticky proto působí delším dojmem. Na kyčlích je po jedné rozetě, které nejsou příliš patrné, neboť velmi dlouhá srst rozety překrývá. Všechna srst od těchto rozet roste směrem k hlavě, proto srst dopředu přes hlavu a přes oči a tvoří ofinu ("pony"). 

 

alpaka                                                   /vlnitá srst/
Alpaka je plemeno s dlouhou a vlnitou srstí, stejně jako u peruánce je pony na hlavě a po jedné rozetě na každé kyčli. V počtu a rozložení rozet je tedy toto plemeno s peruáncem shodné, strukturou srsti se zase shoduje s plemeny texel a merino. Rozety pod dlouhou srstí téměř nejsou vidět.


Dlouhosrstá plemena - nejméně 4, ideálně 8 rozet rovnoměrně rozmístěných po těle

angora                                                 /rovná srst/
Srst: Morče angorské je vlastně dlouhosrstá rozeta. Tento druh má po těle rozloženy nejméně 4 rozety, žádoucí je jich však více, alespoň 8.
Vady: Zdvojené rozety a srst dělící se do pěšinek - vady rozet jsou dědičné, proto je nutno do chovu vybírat pouze jedince s dobře tvarovanými rozetami.

 

ZDROJ 4 (upraveno)

Anketa

Jakou rasu morčete preferujete?

anglické (111)

38%

americký teddy (47)

16%

anglický crested (16)

6%

americký crested (12)

4%

šeltie (32)

11%

texel (8)

3%

coronet (16)

6%

merino (10)

3%

peruánec (13)

4%

alpaka (8)

3%

angora (15)

5%

Celkový počet hlasů: 289